Ronnie James Dio
(* 10.7.1942)
 

Ronald James Padavona se narodil v Portsmouthu v americkém New Hampshire. Zajímavé je, že dlouho tajil svůj rok narození. Datum narození se tedy uvádělo jako 10.7.194*. Až teprve nedávno (před třemi lety) byl zvídavým fanouškem nalezen na seznamu absolventů střední školy v roce 1960.
Jako náctiletý zpíval a hrál na baskytaru v několika rock 'n' rollových kapelách. Na začátku 60. let začal používat pseudonym Ronnie James Dio podle mafiána Johnnyho Dia. Mimochodem, "Dio" znamená v italštině "bůh".
V roce 1967 založil kapelu Electric Elves. Později si zkrátili název na Elf. Byla to první Diova kapela, která se výrazněji proslavila. Vydali čtyři alba. Na jednom z koncertů dělali předkapelu slavným Deep Purple. Dio se zalíbil se kytaristovi Ritchiemu Blackmorovi.
Po rozpadu Deep Purple Blackmore založil kapelu Rainbow a za zpěváka si zvolil právě Dia. Ronnie byl členem v letech 1975 - 1978. Poté z kapely odešel kvůli neshodám s Blackmorem. Ten totiž chtěl, aby se kapela vydala komerčnějším směrem.
V roce 1979 nahradil Ozzyho Osbourna v sestavě Black Sabbath. S nimi vydal dvě alba - Mob Rules a Heaven And Hell. V roce 1983 ho v sestavě nahradil exzpěvák Deep Purple Ian Gillan.
Dio se tak mohl vydat na sólovou dráhu se svou kapelou nazvanou jednoduše Dio (hraje v ní i bývalý sabbathovský bubeník Vinny Appice). S ní hraje víceméně dodnes. Výjimkou jsou léta 1991 - 1992, kdy se opět spojil s Black Sabbath a zpíval na albu Dehumanizer.
V současné době se Dio věnuje koncertování s kapelou Heaven And Hell. Nejedná se o nic jiného, než sestavu Black Sabbath z počátku 80. let.
Kromě famózního hlasu Ronnie disponuje i výbornou vizáží. Se svým vzrůstem (165 cm) a ksichtem (sorry, ale tenhle výraz to vystihuje nejlíp :D) si vytváří dokonalou image heavymetalového skřítka. :) Ale teď k tomu hlasu. Dio disponuje neobyčejně silným hlasem, jaký jsem u jiných zpěváků snad ještě neslyšel. Rozsah kolem dvou a půl oktávy není nic světoborného. Ale to nijak nesnižuje jeho umění. I to je důvod, proč si zaslouží místo na našem pomyslném stupni vítězů.